Wolontariat

Nasze działania w ramach wolantariatu:

Z okazji Świąt Wielkanocnych wolontariusze i uczniowie klasy pierwszej postanowili zrobić niespodziankę osobom starszym, samotnym ,niepełnosprawnym , którzy są podopiecznymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Domaradzu. Dzieci  przygotowały styropianowe jajka, które  z dużą cierpliwością i zaangażowaniem ozdobiły kolorową bibułą, sznurkiem oraz przeróżnymi ,wiosennymi i świątecznymi ozdobami.  Nie zabrakło na nich również wielkanocnych kurek, zajączków i baranków, Każda pisanka została ładnie zapakowana i opatrzona karteczką z wielkanocnymi życzeniami. Upominki  te wolontariusze zanieśli do Urzędu Gminy i  przekazali je  kierownikowi  GOPS –u Pani  Sabinie Lech . Mamy nadzieję ,że ten drobny , zrobiony od serca drobny prezencik  umili okres Wielkiej Nocy oraz sprawi , że na wielu twarzach pojawi się uśmiech i  radość.

 

,, Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje ‘’ / Jan Paweł II /

 

 

 

 

Wolontariusze czytają bajki swoim młodszym kolegom i koleżankom , zachęcając ich w ten sposób do czytania książek, uczą ich nowych tańców i bawią się z nimi przy muzyce.

Witamy pierwszoklasistów

Grupa wolontariuszy z naszej szkoły,  szczególnie uczniowie  z klasy 8 bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem towarzyszyła i wspierała pierwszoklasistów w tak ważnym dla nich dniu, jakim jest pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Wolontariusze wspólnie z młodszymi kolegami i koleżankami wystąpili w części artystycznej przygotowanej z tej okazji oraz pomagali nauczycielom w organizacji tego wydarzenia.

Wolontariusze pracują w bibliotece szkolnej przy segregowaniu zbiorów bibliotecznych i przygotowują książki do odpisu.

Pamiętamy o naszych nauczycielach

Wolontariusze z naszej szkoły przygotowali kartki z życzeniami  dla emerytowanych nauczycieli z okazji DEN. Oprócz życzeń zdrowia i pomyślności młodzież  podziękowała im  za trud wieloletniego nauczania i wychowania wielu pokoleń.

 

Dopóki jesteśmy, nikt nie będzie sam.”

             Serce na nakrętki 

 

Zamiast wrzucać do kosza na śmieci, wrzuć do wielkiego serca. To akcja “Medyka” w  Rzeszowie.

Wolontariusze oraz uczniowie z klas I –III przyłączyli się do tej akcji.

W obecnym trudnym dla wszystkich czasie  pandemii mamy ograniczone możliwości działania. Wolontariat, jako działalność charytatywna,  ma za zadanie niesienie bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość rozwijania empatii i prospołecznych postaw. Szkolne Koło Wolontariatu  to nie tylko niesienie pomocy innym – to także dobra zabawa w trakcie ciekawych akcji. Działa bezpłatnie i jest  otwarty na wszystkie osoby, które wyrażają chęć współtworzenia czegoś ważnego dla szkoły i środowiska. Dzięki swojej działalności wolontariusze mogą zdobyć szereg umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. Opiekunami koła są wychowawcy klas trzecich: p. Barbary Bocek , p. Agaty Gazdowicz.

Składamy  serdeczne podziękowania sponsorowi oraz  Rodzicom uczniów klas I –III za  aktywne włączenie się do akcji „ Dajemy Serce”. 

Dziękujemy za bezinteresowną pomoc, wrażliwość, wielkie serce i otwartość na drugiego człowieka, bo „Każdy gest, nawet najdrobniejszy...zmienia świat, czyjś świat”

Czasem wystarczy nas niewielu, by zmienić wiele. 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Wyjazd do schroniska dla zwierząt

W dniu 13.01.2020 r. grupa przedstawicieli Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z rodzicami i opiekunami p. Barbarą Bocek i p. Agatą Gazdowicz  udała się z wizytą do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt  w Sanoku.

Narodzenia wolontariusze  zorganizowali zbiórkę  karmy dla zwierząt przebywających w schronisku.  Do akcji włączył się  również Samorząd Szkolny. Celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u dzieci gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Wolontariusze przekazali zebraną karmę.

Radością napawa fakt, że tak wielu uczniów  wzięło udział w tej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny.  
Szkolną delegację powitała członkini Społecznego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pani Edyta P., która opowiedziała m. in. o funkcjonowaniu instytucji,  o tym, jak należy witać się z psem, o tym, jakie są psie zwyczaje. Podczas wizyty prezes  Stowarzyszenia  pani Aneta Zaleska, pani Edyta  i pan Jacek oprowadzili nas po schronisku i opowiedzieli historię poszczególnych piesków.

Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Aby wiedziały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale obowiązek troski o niewątpliwie słabszą istotę.
Ta wizyta dostarczyła wszystkim wiele głębokich przeżyć i radości wynikających z faktu, że jeden z piesków o imieniu Puszek został adoptowany przez mamę wolontariuszki z klasy IIa. Psiak zyskał nowy dom, a Wiktoria nowego czworonożnego przyjaciela. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy  wraz z wychowawczyniami klas drugich nie tylko włączyli się w tę akcję, ale również uczestniczyli  w pierwszym dniu ferii zimowych w wyjeździe do Sanoka.

Szczególne podziękowanie kierujemy do pani prezes, opiekunów zwierząt za życzliwe przyjęcie oraz interesującą lekcję wrażliwości .

 

Razem na święta

Jeśli my nie będziemy pomagać innym, to któż nam pomoże?”

 

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Aby lepiej i głębiej je przeżyć powinniśmy nie tylko skupić się na sobie, ale również zauważyć potrzeby drugiego człowieka.  Dzięki naszej pomocy możemy sprawić, że będą one dla nich piękniejsze i radośniejsze.
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”

Wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki  wraz z opiekunami i rodzicami aktywnie włączyli się w realizację wielu działań.

Były to:

- Udział wolontariuszy w świątecznej zbiórce żywności  w sklepach Biedronka zorganizowanej przez Bank  Żywności w Rzeszowie;

-  zorganizowanie przedświątecznego spotkania integracyjnego w ramach obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych;

- przygotowanie programu muzyczno- teatralnego dla uczestników imprezy integracyjnej;

- zorganizowanie spotkania ze Świętym Mikołajem oraz przygotowanie upominków dla dzieci;

- przygotowanie stroików bożonarodzeniowych  i udział w kiermaszu świątecznym;

 zorganizowanie wraz z Samorządem Szkolnym zbiórki darów dla zwierząt ze schroniska w Sanoku;

-przygotowanie kartek świątecznych z życzeniami dla osób samotnych.

Nie po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły udowodnili, że potrzeby drugiego człowieka nie są im obojętne.

Otrzymaliśmy podziękowanie od Ministra Edukacji Narodowej!

 

© Zespół Szkolno-Przedszkolny w Domaradzu

Projekt strony wykonał Paweł Sowa